Imagination
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Imagination

Bun venit pe forumul Imagination ( IMA Forum)! Pentru a va face o imagine despre ce va ofera forumul nostru, aruncati o privire la reguli sau la informatii, iar daca va place ce vedeti, inscrieti-va! Celor deja inscrisi, va uram distractie placuta!
 
AcasaUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare

 

 I won't let you die again [+16] (Kaleido Star)

In jos 
5 participanți
AutorMesaj
Meg Skelton

Meg Skelton


Mesaje : 4
Data de înscriere : 30/01/2009
Varsta : 29
Localizare : In a fountain , but I will go out from there and I'll revenge !

I won't let you die again [+16] (Kaleido Star) Empty
MesajSubiect: I won't let you die again [+16] (Kaleido Star)   I won't let you die again [+16] (Kaleido Star) Icon_minitimeVin Ian 30, 2009 10:28 pm

Asa,m-am gandit deci sa postez si eu primul meu fic.Sper sa va placa.

Titlu:I won't let you die again
Autor:andrada_layla/Maria Kurenai/Meg Skelton
Beta:Lord Sesshomaru
Disclaimer:Fic-ul este unul despre Kaleido Star,asa majoritatea personajelor sunt de acolo.O parte din personaje insa sunt inventate.
Director:Junichi Sato ,Yoshimasa Hiraike
Stdio:Gonzo
Sumar:Actiunea se petrece la multi ani dupa terminarea anime-ului,dupa moartea Laylei Hamilton intr-un accident la trapez.Mai multe nu va spun,pentru ca vreau sa va las sa descoperiti singuri.
Genre:Romantism,drama,actiune
Rating:Exista anumite momente erotice,asa ca prefer sa pun de la inceput +16.Stiu ca va fi citita si de persoane mai mici,insa nu vreau sa fiu trasa la raspundere.
Pairings/Cupluri sau Characters/Caractere:Layla&Yuri
Warnings:Nu cred ca exista asa ceva.
A/N:Am facut o poveste care imi place mie (ca si fana a cuplului Layla&Yuri),insa sper sa placa si celorlalti.Daca exista anti-fani Kaleido atunci nu o cititi pentru ca va pierdeti timpul.Este totusi primul meu fic,asa ca va rog sa nu ma criticati prea dur(ma cam descurajeaza acest lucru).Astept critici(pentru ca sunt totusi o incepatoare) si sugestii,dar nu exagerate.


E noapte,dar cine stie cat de tarziu?Freamatul orasului a incetat demult,ultimele lumini s-au stins si numai in departare se mai aud slab zgomotele orasului.Cate o reclama luminoasa mai sclipeste ici si colo,indicand cel mai probabil firma vreunui magazin.Aerul racoros,de noapte se strecoara usor printre frunzele copacilor,lasand in urma sa un fosnet abia perceptibil,aproape placut.
Pe peretii albastrii ai unui apartament din centrul orasului,pe suprafata mata a unei oglinzi mari se profileaza umbrele siluetelor a doua persoane.Din patul mare,acoperit de un cearsaf alb se aud gemete infundate,poate prea putin consistente.Un geamat scurt,o tanguire,strabate dormitorul,pierzandu-se probabil undeva in spatele paharelor pe a caror sticla stravezie au ramas imprimate pete sangerii de ruj.
Cateva ore mai tarziu,pe pernele din bumbac satinat se odihnesc doua trupuri goale,dezvelind in unele locuri portiuni de piele alba,catifelata,asemanatoare sculpturilor in marmura.Suvitele aurii ale ei au cazut obosite sub atingerile delicate ale mainilor lui.Pe chipul amandorura s-a asternut calmul,ascuns sub pleoapele inchise si marginite de perdeaua de gene dese.Buzele lor poarta inca amprentele ultimelor sarutari,trupurile lor poarta parfumul celuilalt,iar pielea lor zvacneste sub fiecare atingere.

* * *

Trecusera deja multi ani de cand Sora si Layla evoluasera separat,gasindu-si adevaratul loc pe scena.Layla fermecase publicul pe Broadway prin gratia si frumusetea sa,in timp ce Sora a incantat spectatorii de la Kaleido Stage prin talentul sau si dragostea fata de scena.Acrobati noi isi facusera aparitia la Kaleido in fiecare an,insa se parea ca nimeni nu o va putea intrece vreodata pe Sora,care a ramas mult timp atractia principala a scenei.
Deasupra Kaleido Stage-ului soarele isi arunca scanteile aurii ce pareau apoi a se pierde in apele albastre ale marii.Chiar si dupa atatia ani locul a reusit sa isi mentina farmecul si misterul,reprezentand inca pentru multi o rampa de lansare in lumea spectacolului si a scenei.Cu toate ca era ziua in care urmau sa se dea auditii pentru nou-venitii de anul acesta locul parea pustiu si neinsufletit.Numai la cativa metrii in fata intrarii se afla o persoana,privind locul cu ochii reci.
Chiar si asa,in ciuda imaginii pustii cu care te intampina acest loc din exterior,inauntru salile de antrenamente,holurile si vestiarele sunt animate de numeroase figuri.Numai o parte dintre acestea insa au pastrat cateva dintre trasaturile de acum multi ani.Un zambet,un gest reflex sau poate cateva cuvinte rostite in graba catre vreun nou-venit mai dezorientat decat e nevoie.
Intr-un vestiar spatios isi face aparitia o fata cu parul mov si lung,zambindu-le tuturor celor din jur.Privi cateva clipe catre toate persoanele din jurul ei,simtit parca toata agitatia si emotia ce plutea in aer.Facu cativa pasi inainte,dupa care zise:
-OK toata lumea!striga fata asteptand ca toti cei din jur sa isi indrepte atentia catre ea.Vreau sa va urez tuturor si in acest an succes si incercati sa dati tot ce aveti mai bun!incheie ea impartindu-le un alt rand de surasuri.
Sus In jos
Derimo Edynis

Derimo Edynis


Mesaje : 211
Data de înscriere : 30/01/2009

I won't let you die again [+16] (Kaleido Star) Empty
MesajSubiect: Re: I won't let you die again [+16] (Kaleido Star)   I won't let you die again [+16] (Kaleido Star) Icon_minitimeVin Ian 30, 2009 10:33 pm

Imi place mult cum scri iar figurile de stil pe care le folosesti sunt interesante . Capitolul , desi e cam scurt sunt bine gandit . Mi se pare destul de originala ideea ta in plus ma bucur ca ficul e despre animeul meu preferat "kaleido stage" . Ei bine , greseli de tastare sau exprimare chiar nu am observat, scri foarte frumos . Deabea astept capitolul 2^^
Sus In jos
French Artist

French Artist


Mesaje : 77
Data de înscriere : 29/01/2009
Varsta : 30
Localizare : Here.

I won't let you die again [+16] (Kaleido Star) Empty
MesajSubiect: Re: I won't let you die again [+16] (Kaleido Star)   I won't let you die again [+16] (Kaleido Star) Icon_minitimeSam Ian 31, 2009 8:57 pm

Ok...
So..
La prima parte, trebuie sa recunosc ca poate mergea sa mai pui descriere...
ceva mai multa pasiune..
Dar merge si asa, pentru un moment.
La a doua parte...a fost doar o singura linie de dialog....sincer...ar trebui sa te mai uiti odata la atitudinea Sorei^^..
Este mult mai energica de atat.
Sooo...
nu o sa comentez mai mult de atat...
Ai grija..
^.^
Sus In jos
http://lifemart.the-up.com/index.htm?sid=fea5643c40ff0bde67410c0
Calyope

Calyope


Mesaje : 136
Data de înscriere : 29/01/2009

I won't let you die again [+16] (Kaleido Star) Empty
MesajSubiect: Re: I won't let you die again [+16] (Kaleido Star)   I won't let you die again [+16] (Kaleido Star) Icon_minitimeDum Feb 08, 2009 10:50 am

French Artist, nu cred ca era vorba de sora in acel dialog, deoarece vorbeste o fata cu parul mov.
Acum, in primul rand vreau sa spun ca ai probleme de asezat in pagina[erhm cine nu are la inceput?] incearca sa pui virgula si apoi sa dai space adica ceva de genul:
"Si spune-mi, chiar atat de grav e?" intelegi tu e vreau sa spun.
Acum, prima parte atrage atentia, insa nu gasesc rostul descrieri de la inceput, mai bine te axai pe atmosfera din camera decat pe cea a orasului, cateodata e mai bine sa dai lucrurile brusc decat o introducere ce nu-si prea are rostul, a sta in prima parte.
In a doua, well, nu-i rau, dar parca ii cam lipsesc condimentele!
Succes in continuare ^^
Sus In jos
Jakson Tyler
Super Moderator
Jakson Tyler


Mesaje : 192
Data de înscriere : 29/01/2009

I won't let you die again [+16] (Kaleido Star) Empty
MesajSubiect: Re: I won't let you die again [+16] (Kaleido Star)   I won't let you die again [+16] (Kaleido Star) Icon_minitimeDum Feb 08, 2009 4:05 pm

trec si eu pe aici.
sa vedem ...
sa nu critic prea dur? ewh, depinde ce inseamna "dur" pentru tine. totusi o sa imi abtin replicile sarcastice. *doar pentru ca e primul capitol.*

Citat :

Freamatul orasului a incetat demult,ultimele lumini s-au stins si numai in departare se mai aud slab zgomotele orasului.
se scrie "de mult"

Citat :

Cate o reclama luminoasa mai sclipeste ici si colo,indicand cel mai probabil firma vreunui magazin.
exprimare de vorbire directa, complet non-literara. mergea altceva.

Citat :

Aerul racoros,de noapte[,] se strecoara usor printre frunzele copacilor,lasand in urma sa un fosnet abia perceptibil,aproape placut.
acolo trebuia o virgula

mi-a placut partea asta:
Citat :

Pe chipul amandorura s-a asternut calmul,ascuns sub pleoapele inchise si marginite de perdeaua de gene dese.Buzele lor poarta inca amprentele ultimelor sarutari,trupurile lor poarta parfumul celuilalt,iar pielea lor zvacneste sub fiecare atingere.

Citat :

Layla fermecase publicul pe Broadway prin gratia si frumusetea sa,in timp ce Sora a incantat spectatorii de la Kaleido Stage prin talentul sau si dragostea fata de scena.
primul verb -> mai mult ca perfect
al doilea verb - perfect compus
=> nu se potrivesc timpurile

Citat :

Acrobatii noi isi facusera aparitia la Kaleido in fiecare an,insa se parea ca nimeni nu o va putea intrece vreodata pe Sora,care a ramas mult timp atractia principala a scenei.
ai papat al doilea "i" pt plural

Citat :

Deasupra Kaleido Stage-ului soarele isi arunca scanteile aurii ce pareau apoi a se pierde in apele albastre ale marii.
asta ar trebui sa fie o incercare de descriere lirica... da` n-ai nimerit-o

Citat :

Cu toate ca era ziua in care urmau sa se dea auditii pentru nou-venitii de anul acesta[,] locul parea pustiu si neinsufletit.
iar ai papat virgula

Citat :

Numai la cativa metrii in fata intrarii se afla o persoana,privind locul cu ochii reci.
acolo trebuia cu un singur "i"

Citat :

Chiar si asa,in ciuda imaginii pustii cu care te intampina acest loc din exterior,inauntru salile de antrenamente,holurile si vestiarele sunt animate de numeroase figuri.
si acolo tot cu un singur "i"

acum criticile deja puse:
Citat :

La prima parte, trebuie sa recunosc ca poate mergea sa mai pui descriere...
ceva mai multa pasiune..
=> ai scris sec la anumite parti.

Citat :

incearca sa pui virgula si apoi sa dai space
stii ce greu e sa nu pierd randul cand imi scoti ochii cu cirgulele ? ... cred ca nu, ca altfel nu le puneai asa.

Citat :

French Artist, nu cred ca era vorba de sora in acel dialog, deoarece vorbeste o fata cu parul mov.
French Artist si Calyope, acela este un MONOlog, nu DIAlog.
apoi, Calyope, tocmai.... Soar ARE parul mov.
totusi, sa zicem ca e o persoana abstracta.

astept urmatorul capitol.
Sus In jos
http://turcuazverde.wordpress.com/
Continut sponsorizat





I won't let you die again [+16] (Kaleido Star) Empty
MesajSubiect: Re: I won't let you die again [+16] (Kaleido Star)   I won't let you die again [+16] (Kaleido Star) Icon_minitime

Sus In jos
 
I won't let you die again [+16] (Kaleido Star)
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Imagination  :: Fan area :: Fan Fiction-
Mergi direct la: